12 Березня 2018

Зміна стилю життя для зменшення ризику розвитку цукрового діабету: За і Проти.

Досить часто ми задаємо собі запитання: «Що я маю змінити в повсякденному житті для поліпшення стану здоров'я?». Але отримуючи найкращі поради та рекомендації експертів, більшість людей не готові змінювати своє життя, переходити на здорове харчування, бути більш фізично активними або кинути палити. А ті, хто намагаються це зробити, часто не можуть дотримуватись цих змін протягом тривалого часу.


Компромісні стратегії, що передбачають менш радикальні зміни, також можуть приносити користь для здоров'я. Але, необхідно пам’ятати, що деякі з них можуть бути і шкідливими для здоров’я.


                                Full-frame---strawberry-01.jpg


Низько-жирові дієти проти низько-вуглеводних

Багато людей, які хочуть схуднути, захоплюються сучасними моно-дієтами, які пропонують різке скорочення споживання одного із компонентів харчування і заміну його іншим. У 1960-х рр. набули популярності дієти з обмеженням споживанням жиру, які активно рекомендувала Американська асоціація кардіологів, ці рекомендації також підтримувала харчова промисловість (зокрема, виробники вуглеводної їжі). Низько-жирові дієти ще й досі популярні, незважаючи на докази вибіркових досліджень відносно того, що такі дієти не є досить ефективними. При низько-жировій дієті зростає споживання вуглеводів, що в свою чергу підвищує ризик смертності. Пізніше набули популярності низько-вуглеводні/високо-білкові дієти, такі як дієта Аткінса, що продемонстрували короткотривалий та довготривалий вплив на зниження маси тіла в дослідженнях, хоча вони також асоціювалися з підвищенням рівня ліпопротеїдів низької щільності та холестерину. В усьому має бути здоровий глузд та виважений збалансований підхід. Тому зараз експерти більш схиляються до збалансованих дієт, які передбачають гармонійне поєднання різних компонентів харчування. До таких дієт відноситься середземноморська дієта. Немає сенсу зосереджуватися на тому, скільки жиру міститься в їжі, особливо коли вона позначена як «знежирена», тобто жири замінено вуглеводами. На сьогоднішній день рекомендовано обмежити споживання насичених жирів і трансжирів, але ні в якому разі усіх жирів. Саме середземноморська дієта містить більше всього «хороших» жирів - полі- та мононенасичених жирів, які позитивно впливають на серцево-судинну систему та на загальний рівень метаболізму.

Збалансована дієта краща, за будь-яку моно-дієту!


Цикли схуднення проти стабільної надмірної ваги.

Моно-дієти доволі часто ведуть до циклічних змін ваги («ефект йо-йо»), коли люди неодноразово припиняють дотримуватися дієти і швидко повертають втрачену вагу, а іноді набирають навіть більше, після повернення до нормального режиму харчування. Останнім часом у літературі спостерігається поширення думки, що циклічне схуднення може бути більш згубним, ніж стабільна надмірна вага і, що бути «товстим і здоровим» - можливо.


Чи можна бути метаболічно здоровим, тобто не мати артеріальної гіпертензії, відхилень у метаболізмі глюкози та дисліпідемії, при надлишковій вазі або ожирінні - це питання, на яке на даний час немає однозначної відповіді. У людей з метаболічним синдромом виявлено підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань та смерті в довгостроковій перспективі (> 10 років), незалежно від їхньої ваги, у порівнянні з метаболічно здоровими людьми, що мали зайву вагу. Це означає, що ризики у людей із нормальною і надмірною вагою, але без метаболічного синдрому, однакові. Але в той же час, метаболічно здорові люди з надмірною вагою та ожирінням, як виявилося, мають підвищений ризик розвитку ішемічної хвороби серця порівняно з тими людьми, які мають нормальну вагу. Інші дослідження показують, що люди з надмірною вагою або ожирінням відрізняються за ступенем ожиріння та співвідношенням жирової та м’язової тканин і, що деякі з них можуть бути фізично здоровими і, можливо, їм не потрібно знижувати вагу.


Враховуючи те, що не було виявлено, щоб циклічне схуднення і набирання ваги було тісно пов'язане з підвищеним ризиком таких хронічних захворювань, як серцеві захворювання, цукровий діабет, переломи або депресія, на даний час практично немає доказів його несприятливого впливу. Але в межах певного діапазону: тобто зниження ваги до 10 кг, а потім її повернення, мабуть краще, ніж стабільна надмірна вага. Циклічна зміна ваги може бути більш шкідливою, коли люди починають сувору дієту, майже перестають харчуватися і втрачають понад 20 кг, а потім повертаються до своєї попередньої ваги, кинувши дієту.


Невелика циклічність ваги краща, за стабільну надмірну вагу!


vertical---Measure_2.jpg

Помірна інтенсивність фізичних вправ проти їх високої інтенсивності

Безумовним є факт, що фізичні вправи – це не лише необхідність, але й профілактика багатьох захворювань. Якщо, згідно загальних рекомендацій, приділяти лише 150 хвилин на тиждень фізичній активності середньої інтенсивності (наприклад, швидка ходьба) або 75 хвилин на тиждень - активним аеробним вправам (наприклад, біг), цього буде цілком достатньо. Але нажаль, лише 1 із 5 людей дотримується цих рекомендацій. Якщо метою є поліпшення фізичної форми, зниження артеріального тиску, то помірні навантаження є достатніми і більш результативними. Але цього недостатньо, якщо метою є схуднення, за умови, що ви одночасно не дотримуєтесь дієти. Досить важко одночасно змінювати дві складові повсякденного життя, тому, як правило, починаємо вводити та закріплювати одну звичку, наприклад фізичну активність, а згодом переглядаємо щоденний раціон, та поступово починаємо зміни в харчуванні. Послідовність може бути іншою, але такий підхід введення нових звичок буде менш стресовим.


Утім для схуднення, фізичні навантаження повинні бути інтенсивнішими, а для того щоб зберегти досягнення, їх необхідно робити постійно, оскільки знову набрати вагу досить легко. Останні дослідження показали, що вправи із середньою інтенсивністю забезпечують більший вплив на стан серцево-судинної системи і метаболізм, ніж вправи високої інтенсивності.


Інтенсивні вправи кращі для схуднення!


Vertical---Health-lifestyle.jpg

Паління проти електронних сигарет

Для зменшення ризику розвитку цукрового діабету 2-го типу краще кинути палити. Негативні наслідки від звичайних сигарет всім добре відомі, але мало відомо про електронні сигарети (е-сигарети). Перші висновки щодо електронних сигарет були негативними, оскільки вони містять нікотин, а також хімічні речовини у аерозолі для розпилювання, що викликають рак. За межами Сполучених Штатів ця думка поширилася, і в деяких країнах електронні сигарети тепер позиціонують тільки як допоміжні засоби для припинення куріння.


Схоже на те, що нещодавно і Сполучені Штати змінили думку про електронні сигарети. Хоча проведено ще недостатньо досліджень щодо електронних сигарет і дослідники намагаються з'ясувати довгострокові наслідки їх застосування, зараз всі одностайно погоджуються з тим, що якщо ви збираєтеся далі палити, краще оберіть електронні сигарети. Доказів, які підтверджують допомогу електронних сигарет дорослим, які кидають палити, не достатньо. Курці, які вже спробували багато інших способів, щоб кинути палити, повинні спробувати електронні сигарети. Як правило, люди, врешті-решт, зазначають, що вони не гірші, ніж звичайні сигарети.


Основна занепокоєність щодо електронних сигарет полягає в тому, чи не перейдуть некурці, які їх спробували, особливо молоді люди, до звичайних сигарет. Багато досліджень показали, що використання молодими людьми електронних сигарет підвищує ймовірність паління звичайних сигарет. Більшість підлітків, які мали досвід куріння електронних сигарет, вважають, що вони менш шкідливі, ніж звичайні сигарети. Якщо це стане поширеною тенденцією, внаслідок цього ми отримаємо ціле покоління підлітків, залежних від нікотину, і цього могло б і не бути, якби у них не було варіанта електронної сигарети.


Електронні сигарети можуть бути менш шкідливими, ніж паління, але тільки для дорослих, які вже палять!

 

UKR.DIA.28.02.2018