Цукровий діабет 1-го типу

UKR.DIA.31.03.2016

Цей тип діабету виникає здебільшого в осіб молодого віку, тому його ще називають «діабетом молодих». Це не означає, що діабет 1-го типу не може виникнути в більш зрілому віці, але це трапляється край рідко. Розвиток цукрового діабету 1-го типу, пов’язаний із загибеллю клітин підшлункової залози, які виробляють інсулін. Єдиний засіб лікування в цьому випадку – введення препаратів інсуліну.

Цукровий діабет 1-го типу

Загибель бета-клітин розвивається внаслідок автоімунного процесу, коли під впливом вірусної інфекції чи інших факторів в цих клітинах з’являється стороння інформація і імунна система організму їх руйнує. Чому ж діабет виникає тільки у деяких людей, при тому що практично всі хворіють протягом життя різними вірусними інфекціями? Така схильність до розвитку захворювання обумовлена спадковими особливостями організму, а також властивостями імунної системи. На жаль, руйнування бета-клітин проходить практично без симптомів. Коли майже всі клітини зруйновані, підвищується цукор крові та з’являються симптоми хвороби. Тільки тоді встановлюється діагноз: цукровий діабет 1-го типу.

На початку розвитку захворювання пацієнти з діабетом 1-го типу втрачають вагу, незважаючи на підвищений апетит. Втрата ваги є симптомом дефіциту інсуліну. Діти стають вередливими, погано сплять, не можуть зосередитися на навчанні, швидко втомлюються.

У маленьких дітей може насторожити симптом «крохмальних пелюшок», на яких висохла сеча з цукром, та «прилипання капців до підлоги», на яку попала сеча з цукром.

Поки що не існує засобів, щоб відновити зруйновані клітини підшлункової залози, неможливо навіть припинити їх руйнування. Способи пересадити підшлункову залозу або клітини, які синтезують інсулін, поки що перебувають на експериментальній стадії. Єдиним способом лікування діабету 1-го типу є регулярне введення інсуліну. На жаль, на цей час не існує інсуліну в таблетованій формі, оскільки шлунковий сік розщеплює його. Тому хворим необхідно вводити інсулін у вигляді ін’єкцій підшкірно протягом усього життя.

В розділі навчальна інформація Ви можете знайти різноманітну навчальну інформацію для дітей з цукровим діабетом, інформацію для батьків у який діти з цукровим діабетом.

Завантажте Щоденник самоконтролю для дітей.