Контроль цукрового діабету.

UKR.DIA.22.03.2016

Цукровий діабет є хронічним захворюванням, що може призводити до розвитку ускладнень з плином часу. Щоб знизити ризик розвитку ускладнень, Ваш лікар порекомендує Вам план заходів з контролю цукрового діабету, на підставі результатів декількох аналізів. Ви також будете самостійно вимірювати рівень глюкози в крові в періоди між візитами до лікаря. Для Вас дуже важливо виконувати рекомендовані аналізи, проходити огляди, робити щеплення тоді, коли це необхідно.

Регулярні медичні огляди

Регулярні медичні огляди важливі для всіх людей. Люди з цукровим діабетом потребують проведення додаткових аналізів, на додаток до звичайних. Деякі з цих аналізів Ви будете виконувати щодня, інші аналізи Ви маєте робити так часто, як рекомендуватиме Вам лікар. Результати цих аналізів допоможуть лікарю скоригувати Ваш план заходів з контролю цукрового діабету належним чином, контролювати стан Вашого здоров'я і виявляти будь-які ускладнення цукрового діабету на ранньому етапі.

Вимірювання рівня глюкози в крові

Регулярне вимірювання рівня глюкози в крові дозволяє Вам отримати інформацію, необхідну для контролю цукрового діабету на щоденній основі. Більшість людей почуваються краще і мають більше енергії, коли рівень глюкози в крові залишається на нормальному рівні або на рівні, близькому до нормального. Підтримання рівня глюкози в крові на рівні, близькому до нормального, також сприяє зниженню ризику ускладнень в довгостроковій перспективі.

Можливо, Вам доведеться самостійно вимірювати рівень глюкози в крові до і після прийомів їжі, перед сном та в інші відрізки часу протягом дня. Вимірювання рівня глюкози в крові через 1-2 години після прийому їжі називається визначенням постпрандіального рівня глюкози в крові. Вміст глюкози в крові є часто найвищим приблизно через 1-2 години після їжі і контроль цього рівня глюкози може відігравати важливу роль у запобіганні проблем із здоров'ям. Ви і Ваш лікар розробите план заходів з контролю цукрового діабету для досягнення Ваших цільових рівнів глюкози в крові.

Як часто і коли мені слід вимірювати рівень глюкози в крові?

Якщо Ви застосовуєте інсулін, можливо, Вам необхідно вимірювати рівень глюкози в крові перед кожною ін'єкцією або прийомом їжі або після прийомів їжі. Якщо Ви приймаєте лише цукрознижувальні таблетки і рівень глюкози в крові є стабільним, можливо, Вам необхідно вимірювати рівень глюкози в крові 1-2 рази на добу або рідше. Легше помітити певні закономірності щодо рівня глюкози в крові, якщо Ви вимірюєте її в стандартний час, наприклад, вранці натще, перед прийомом їжі або суттєвими перекусами, перед сном або через 2 години після прийому їжі. Також важливо вимірювати рівень глюкози в крові, коли Ви хворієте, коли Ви вважаєте, що Ваш рівень глюкози в крові є надто низьким або надто високим або коли Ви більш активні, ніж зазвичай.

Як контролювати рівень глюкози в крові?

Ви можете вимірювати рівень глюкози в крові, використовуючи глюкометр. Існує багато типів глюкометрів. Більшість глюкометрів вимірюють рівень глюкози в плазмі крові. Ознайомтеся з інструкцією з експлуатації Вашого глюкометра для того, щоб дізнатися, чи результати відображаються як рівень глюкози в плазмі крові, чи як рівень глюкози в цільній крові. Це дуже важливо, тому що значення рівня глюкози в цільній крові приблизно на 10% нижче, ніж значення рівня глюкози в плазмі крові. Ваш лікар чи медична сестра допоможе вам вибрати глюкометр і покаже Вам, як виконують аналіз.

Цільові рівні глюкози в крові (показники концентрації глюкози в плазмі крові)

Час

Для людей з діабетом

До прийому їжі

Менш ніж 6,0 ммоль/л

Через 2 години після прийому їжі (постпрандіальний рівень)

Менш ніж 7,8 ммоль/л

Глікозильований гемоглобін (HbA1c)

7,0% або менше

Більш детальну інформацію Ви можете отримати з брошури розміщенної в цьому розділі: file.png переглянути

Також ви можете завантажити «Щоденник самоконтролю»