Цукровий діабет і фізичні навантаження.

UKR.DIA.28.03.2016

Поєднання фізичних навантажень, здорового харчування і застосування лікарських препаратів, за необхідності, є ефективним засобом, що допомагає контролювати рівень глюкози в крові.

Кращий контроль рівня глюкози в крові є лише однією з переваг фізичних навантажень.*

*Завжди проконсультуйтеся зі своїм лікарем перед початком або внесенням змін до Вашої програми фізичних навантажень.

Переваги фізичних навантажень

Регулярна фізична активність корисна майже всім людям і особливо людям з цукровим діабетом.

Регулярне виконання фізичних вправ може сприяти:

• Зниженню рівня глюкози в крові;

• Зменшенню потреби в інсуліні;

• Запобіганню розвитку хвороб серця та інсульту;

• Контролю маси тіла.


Якщо вищезазначених переваг для Вас недостатньо, можна додати, що фізичні вправи можуть також сприяти:

  • Зміцненню кісток і покращенню тонусу м'язів;

  • Збільшенню рівня енергії і зняття стресу;

  • Покращенню Вашого зовнішнього вигляду та самопочуття.

Під час виконання фізичних вправ і часто протягом декількох годин після цього, рівень глюкози в крові знижується. Фізичні вправи також можуть сприяти кращому використанню інсуліну клітинами Вашого організму. Ви можете стати більш чутливим до дії інсуліну, тому, можливо, Вам прийдеться знизити дозу інсуліну в ті дні, коли Ви активні.

Фізичні навантаження і серцево-судинна система

Регулярна фізична активність сприяє захисту Вашого серця, легенів і кровоносних судин різнопланово. Вона сприяє покращенню кровотоку через артерії завдяки зниженню рівня «поганого» холестерину (ліпопротеїдів низької щільності, ЛПНЩ) в крові і збільшенню рівня «хорошого» холестерину (ліпопротеїдів високої щільності, ЛПВЩ). Регулярні фізичні вправи можуть також сприяти зниженню артеріального тиску і зменшенню ризику розвитку інфаркту та інсульту.

Ці переваги важливі для людей з цукровим діабетом, так як вони мають більший ризик розвитку серцево-судинних захворювань.* Щоб належним чином контролювати стан Вашого серця, лікар буде регулярно вимірювати артеріальний тиск і перевіряти рівень холестерину, а також допоможе Вам спланувати програму фізичних вправ, яка є оптимальною саме для Вас.

* Якщо у Вас вже є серцево-судинне захворювання, обов'язково проконсультуйтеся з Вашим лікарем перед початком або зміною програми фізичних вправ.

Фізичні вправи і Ваш організм

Фізичні вправи сприяють спаленню калорій в організмі, що полегшує контроль маси тіла. Регулярні фізичні вправи можуть сприяти усуненню жиру та збільшенню м'язової маси. Завдяки цьому, Ваше тіло може стати сильнішим і підвищиться рівень енергії. Фізичні вправи також можуть сприяти зміцненню кісток і зниженню ризику остеопорозу (зменшення щільності кісткової маси). Ваш зовнішній вигляд покращиться по мірі того, як нарощуються і зміцнюються Ваші м'язи та збільшується їх тонус. Ваше тіло стане гнучкішим і зменшиться ризик травмування під час виконання фізичних вправ або іншої фізичної активності. Фізичні вправи допоможуть Вам почуватися впевненіше завдяки покращенню Вашої фізичної форми та поліпшенню Вашого самопочуття. Тепер, коли Ви знаєте про всі ці переваги, можливо, Вам буде цікаво, яким чином слід планувати програму фізичних навантажень, і який тип фізичних вправ є оптимальним саме для Вас.

Перш за все, пройдіть обстеження!

Перед початком виконання фізичних вправ, зверніться до лікаря для проведення загального медичного огляду. Обстеження допоможе гарантувати, що Ваша програма фізичних навантажень не сприятиме збільшенню ризику розвитку ускладнень цукрового діабету. Наприклад, ступінь ретинопатії (ураження сітківки ока), що може розвиватися при цукровому діабеті, може збільшитися в результаті виконання таких фізичних вправ, як стрибки або біг трясцею.

Які фізичні навантаження є оптимальними?

Оптимальною є помірна фізична активність, наприклад, швидка ходьба. Ходьба є простим видом фізичної активності і Ви можете займатися нею практично в будь-якому місці. Єдиним необхідним обладнанням є зручний одяг і правильно підібране зручне взуття та шкарпетки відповідного розміру. Біг, їзда на велосипеді, плавання і танці є також чудовими видами фізичної активності. Деякі командні види спорту, такі як футбол або баскетбол, також є хорошим варіантом.

Оберіть вид фізичної активності, який Вам подобається

Оберіть вид фізичної активності, який Вам подобається, і є зручним для Вас. Ви можете продовжувати дотримуватися Вашої програми фізичних навантажень, якщо Вам подобається активність, і нею не складно займатися. Можливо, Ви захочете урізноманітнити звичайний розпорядок, щоб виконання вправ було цікавішим. Наприклад, Ви можете займатися швидкою ходьбою 3 рази на тиждень і додатково займатися йогою або плаванням два рази на тиждень.

Носіть ідентифікатори на всякий випадок

Завжди корисно носити з собою ідентифікатор , наприклад, такий як медичний ідентифікаційний браслет. На Вашому ідентифікаторі повинно бути вказано, що у Вас цукровий діабет, і наведена інформація про лікарські засоби, що Ви приймаєте та номер телефону для невідкладного зв'язку. В такому випадку, якщо у Вас виникне проблема під час виконання фізичних вправ, інші люди будуть знати, до кого звернутися, і як Вам допомогти.

Більш повну інформацію Ви можете знайти завантаживши щоденник самоконтролю.